{dialog}
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player
  

شرکت کنتورسازی ایران(سهامی عام) در سال 1347 با مشارکت وزارت نیرو، بانک صنعت ومعدن ، شرکت آاِگ اینترنشنال و سازمان گسترش مالکیت واحدهای تولیدی در شهر صنعتی قزوین تأسیس گردید.

 

بهره برداری از کارخانه که یکی از اولین واحدهای ایجاد شده در قدیمی ترین شهر صنعتی کشور است در سال 1350 در زمینی به مساحت 40000 مترمربع و با تولید حدود 100000 دستگاه کنتور آغاز و طی توسعه های بعدی تا سال 1357 تولیدات این شرکت در مجموع نزدیک به 500000 دستگاه کنتور از انواع مختلف تکفاز و سه فاز مکانیکی افزایش یافت.

 

بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در بهمن ماه 1357 با اتکا به روح متعالی انقلاب و بنا به ضرورتهای توسعه کشور و حرکت به سمت خودکفایی ملی ، تولید محصولات شرکت به 1000000 دستگاه افزایش یافت.

 

همزمان با پیشرفت تکنولوژی در صنعت برق و اهمیت روزافزون مدیریت مصرف مشترکین، این شرکت از سال 1384 با انعقاد قرارداد با شرکت آکتاریس توانست گام مهمی را بسوی تولید کنتورهای الکترونیکی بردارد.

 

با پدید آمدن فناوری دیجیتال در صنعت کنتور، مدیران و کارشناسان آگاه کنتورسازی ایران، یکی از پیشروترین شرکت های جهان در عرضه تولید انواع کنتور را برای همکاری برگزیدند و پس از بیش از 2 سال مذاکرات مستمر، شرکت کنتورسازی ایران ، در سال 1384 موفق به عقد قرارداد تولید کنتورهای الکترونیک تحت لیسانس شرکت اکتاریس فرانسه گردید.

 

در عین حال تغییر محصول و تکنولوژی، تنها از طریق آموزش و بهبود مستمر منابع انسانی میسر بود که با توجه به تغییر نیاز بازار، به صورت موازی طی مراحل عقد قرارداد صورت پذیرفت و در نهایت پس از طی مراحل تولید آزمایشی، خطوط تولید کنتورهای الکترونیک در سال 1385 باحضور وزیر محترم نیرو افتتاح گردید.

 

تأمین کیفیت محصول برابر استانداردهای جهانی ، تولید محصول با کمترین هزینه انجام شده و تحویل به موقع تولیدات به مشتری از اهداف این سیستم بوده که با اعتقاد بر اصل مشارکت هگانی کارکنان در تمامی سطوح و رده های سازمانی طراحی شده است.

 

اخذ گواهینامه ایزو 2000 – 9000 گواه محکمی بر این ادعاست که با فعالیت مطلوب مدیران و پرسنل خدوم شرکت در سال 1383 به وقوع پیوست و تاکنون ادامه یافته است.

 

ورود به بورس :
 

شرکت کنتورسازی ایران در اردیبهشت ماه سال 1381 اقدام به ثبت امید نامه پذیرش در بورس اوراق بهادار نمود که با توجه به ساز و کارهای اجرائی در بهمن ماه سال 1381 به عنوان چهارصد و چهل وسومین شرکت پذیرفته شده در بورس به عضویت بازار سرمایه درآمد.

 

لازم به ذکر است سرمایه شرکت در ابتدای ورود به بورس به میزان 10350 میلیون ریال منقسم به 1035000 سهم بوده که در طی چندین مرحله افزایش سرمایه هم اکنون دارای سرمایه ای به میزان 105 میلیارد ریال منقسم به 105 میلیون سهم می باشد.

 

اجرای اصل 44 قانون اساسی 
 

سهام حاکمیتی این شرکت در سال 1387 ذیل فرمان مقام معظم رهبری برای اجرایی شدن اصل چهل و چهار قانون اساسی ، از طریق بازاربورس در سومین مرحله عرضه، با سه برابر قیمت پایه به شرکت سرمایه گذاری و تجارتی معین رنان ، واگذار شد.

 

پس از واگذاری سهام شرکت ساتکاب، مدیریت جدید شرکت با هدف ایجاد یگانگی در مدیریت ، اقدام به خریداری سهام شرکت های سرمایه گذاری ملی و سرمایه گذاری صنعت و معدن نمود و بدین ترتیب شرکت کنتورسازی ایران به طور کامل خصوصی شد و در نهایت قریب به 70 درصد سهام در اختیار شرکت سرمایه گذاری و تجارتی معین رنان قرار گرفت. 8 درصد از سهام نیز متعلق به شرکت آیترون بوده و مابقی سهام نیز در بازار بورس به صورت شناور در اختیار دیگر سهام داران است.

 

پس از خصوصی سازی شرکت کنتورسازی ایران ، نظر به ضرورت های چشم انداز بیست ساله ، ارتقای کمی و کیفی تولید در دستور کار قرار گرفت ،به گونه ای که ظرف چند ماه ، تنها با اتکا به ظرفیت های موجود ، میزان تولید به دو برابر رقم پیش از خصوصی سازی افزایش یافت. در ادامه نیز با راه اندازی خطوط تولید جدید با حضور معاون محترم وقت وزیر نیرو در اسفند ماه سال 1387 با افزایش ظرفیت تولید به میزان 5 میلیون کنتور تک فاز و 500 هزار کنتور سه فاز در سال، 168 ظرفیت شغلی جدید نیز در این شرکت ایجاد شد.

 

به زعم کارشناسان و صاحبنظران ، شرکت کنتورسازی ایران تجربه ای درخشان از خصوصی سازی را به منصه ظهور رسانیده است ، به گونه ای که بسیاری از چهره های اقتصادی ، صنعتی و مسؤولان کشور در دیدارها بازدید از کارخانه با صحه گذاشتن بر این امر ، این واحد صنعتی را مفتخر ساخته اند.


طی قریب به یک سال حضور بخش خصوصی در شرکت کنتورسازی ایران ، افتخارات متعددی بر انباشته گرانقدر این شرکت در 40 سال گذشته افزوده شده است. از جمله نقاط چشمگیر خصوصی سازی شرکت کنتورسازی ایران ، حفظ نیروی انسانی قبلی و اشتغال زایی است. افزون بر این می توان به افزایش ظرفیت تولید و ایجاد تنوع در محصولات اشاره کرد.

 

در عین حال در این مدت شرکت کنتورسازی ایران به عنوان شرکت نمونه بورسی معرفی شده و در همایش اصل 44 قانون اساسی نیز از آن تقدیر به عمل آمده است. همچنین حدود 7 ماه بعد از واگذاری این شرکت به بخش خصوصی، جایگاه آن در بورس از تالار دوم، به تالار اول ارتقا یافته است. گفتنی است شرکت کنتورسازی ایران به عنوان واحد نمونه صنعتی در سال 87 معرفی شد و مدیرعامل شرکت مفتخر به دریافت لوح و یادبود از ریاست محترم جمهور گردید.

 

یکی از خط مشی های اصلی شرکت پس از خصوصی سازی، تقویت بخش تحقیق و توسعه با هدف بومی سازی و اخذ کامل فناوری تولید کنتور بوده است.

 

در همین راستا و به واسطه قوت یافتن واحد تحقیق و توسعه، کنتورسازی ایران توانسته است همپای ارتقای تکنولوژی در زمینه تولید کنتور در سطح جهانی پیش رفته و اولین عرضه کننده فناوری های نوین باشد. به گونه ای که فناوری AMR برای اولین بار توسط این شرکت در کشور معرفی و بکارگرفته شد. همچنین نصب کنتورهای هوشمند تولید این شرکت در سطح فوق توزیع اولین گامی بود که در راستای شکل گیری شبکه هوشمند AMI برداشته شده است.

 

از دیگر راهبردهای عمده شرکت کنتورسازی ایران در دوره جدید، دستیابی به تنوع محصول بوده است که در اولین گام، خطوط تولید بردهای الکنترونیک و تولید لامپ های کم مصرف در پاییز 1389 با حضور مدیرعامل محترم شرکت توانیر جناب آقای مهندس حائری به بهره برداری رسید تا مقدمه ای باشد بر آغاز تولید محصولات دیگر در گروه کارخانجات کنتورسازی ایران.